Kredyt samochodowy

03 maja
17:06 2009

Jeżeli nasze pragnienia nie maja pokrycia w zasobności naszego portfela to  na zakup wymarzonego auta, nie pozostaje nam nic innego jak tylko pożyczyć pieniądze. Możemy w tej sytuacji  skorzystać z kredytu gotówkowego, samochodowego lub pożyczki hipotecznej. Każde z tych  rozwiązań  ma wady i zalety.
Produktem specjalnie przeznaczonym na zakup pojazdów są oferowane przez banki kredyty samochodowe. Zaletą kredytów samochodowych jest atrakcyjne oprocentowanie, średnio nawet o kilka punktów procentowych niższe niż kredytów gotówkowych., a jest to możliwe  dlatego, że  zabezpieczeniem kredytu jest zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie kredytowanego pojazdu, a to dla banku oznacza niższe ryzyko udzielenia finansowania zakupu. Gdy dojdzie do  sytuacji, kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt, to bank będzie miał prawo do przejęcia pojazdu i jego późniejszej sprzedaży.
Oprocentowanie kredytów samochodowych udzielanych w złotych zaczyna się z reguły już na poziomie 10 proc. w skali roku, choć można spotkać atrakcyjniejsze oferty. Można  również w niektórych  bankach otrzymać  kredyt samochodowy we frankach szwajcarskich, które choć narażone na ryzyka walutowe i stóp procentowych są jeszcze nadal tańsze od złotowych.
Nie zawsze jednak  autokredyt jest opłacalny, ponieważ  coraz więcej banków oferuje kredyty gotówkowe, których koszt jest porównywalny do kosztów kredytu samochodowego, a nie wiąże się z koniecznością ustanawiania zabezpieczeń typowych dla kredytów samochodowych, dlatego wielu klientów chcąc uniknąć dodatkowych czynności przy zaciąganiu kredytu wybiera kredyt gotówkowy na dowolny cel.
Wadą kredytów samochodowych jest to , że bank wymaga od  kredytobiorcy posiadania wkładu własnego, którego wysokość w zależności od banku jest zróżnicowana.