Szukać analizować wybierać

07 stycznia
07:34 2012

Niestety nastały czasy kiedy ani banki ani potencjalni kredytobiorcy niekoniecznie zainteresowani są kredytami długoterminowymi, ponieważ czasy w jakich przyszło nam żyć nie są najciekawsze. Kiedyś o kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, czy kredyty samochodowe było stosunkowo łatwo, a teraz jest jak jest.
– Kiedy o kryzysie nawet nie myśleliśmy polityka kredytowa banków zmierzała w stronę udzielania jak największej ilości kredytów i obie strony kredytobiorcy oraz banki były zadowolone. Banki, ponieważ ich obroty z każdym dniem rosły, kredytobiorcy, ponieważ mogli kupować mieszkania, samochody, nieruchomości, których za własną gotówkę nigdy by nie kupili, ponieważ nikt w naszym kraju nie ma takiej kasy. Również oferta kredytowa była bardzo bogata i atrakcyjna. Oczywiście każdy chciałby, aby jego kredyt był dobrym i tanim kredytem, a banki ofert typu tanie kredyty samochodowe czy też dobre kredyty gotówkowe miały bez liku. Teraz to już przeszłość, a jeżeli takie banki oferują to jest to tylko ich chwyt marketingowy .I jak mawiał kiedyś mój przyjaciel: komu to przeszkadzało? – pyta jeden z kredytobiorców.
Tylko czy dobre i tanie kredyty w ogóle istniały? Z pewnością takich kredytów nie było, nie ma i z pewnością nie będzie. Mogą natomiast być w miarę korzystne kredyty samochodowe czy też gotówkowe w naszej sytuacji materialnej, ale każdy kredyt ma to do siebie, że należy go nie tylko spłacić, ale i bank musi na tej transakcji zarobić. A zarabia i to niemało: na oprocentowaniu, opłatach bankowych, prowizjach, marżach, ubezpieczeniu itd. Oczywiście płacą za to kredytobiorcy i to niestety bardzo słono. Z doniesień prasowych wynika bowiem, że rzeczywisty koszt kredytu sięga często nawet 60 i więcej procent, ponieważ niemal wszystkie banki stosują lichwiarskie zasady w pożyczaniu pieniędzy. Czy w takiej sytuacji można w ogóle mówić o dobrych kredytach i czy istnieją korzystne i tanie kredyty samochodowe, gotówkowe, hipoteczne czy jakikolwiek inne?
– Mało prawdopodobne, są jednak banki których oferty są mniej lub bardziej korzystne. Do banków z korzystnymi ofertami zaliczają się na przykład Volkswagen Bank Direct oraz Nordea, w których koszt kredytu jest najniższy i wynosi poniżej 20 procent. I tylko w tych bankach możemy otrzymać w miarę dobry i tani kredyt. Takie dane na temat banków zamieścił swego czasu dziennik gazeta prawna, więc mamy prawo przypuszczać, że dane są prawdziwe. Banki tłumacza się, że taka sytuacja spowodowana jest kryzysem – są to jednak tłumaczenia nie do przyjęcia i chyba ma rację gazeta twierdząc, że po prostu banki nauczyły się omijać ustawę antylichwiarską.