Czy koniecznie bank samochodowy?

03 maja
17:06 2009

Decydując się na zakup samochodu kredytem, koniecznie musimy  dokonać rozeznania, który bank samochodowy zaoferuje nam  najkorzystniejsze warunki jego skredytowania.
Na naszym rynku mamy do wyboru trzy grupy banków, w których możemy skorzystać z takiego kredytu.
Pierwsza grupa banków jest bezpośrednio związana z koncernami motoryzacyjnymi. U nas działa ich liczna grupa, do której między innymi należą: Toyota Bank, Volkswagen Bank, GMAC, Fiat Bank Polska SA  i inne.
Kolejną grupą są banki, które specjalizują się w udzielaniu kredytów na samochody, ale nie są one powiązane z żadną konkretną marką. Do tej grupy możemy zaliczyć np. Santander Consumer Bank, Dominet Bank czy GE Money Bank.
Trzecią grupą  są zwykłe , detaliczne banki, dla których kredyty samochodowe są jedną z wielu  dziedzin ich działalności.
W przypadku gdy wybór  pada na bank samochodowy, ma on uzasadnienie tylko wtedy, gdy chcemy kupić auto tej marki, z którą powiązany jest dany koncern motoryzacyjny. Gdybyśmy chcieli u nich zaciągnąć kredyt na auta innych marek, to spotkamy się z odmową, albo uzyskamy go na zdecydowanie  mniej korzystnych warunkach, dlatego  nie polecam takiego kredytu, a proponuję udać się do banków uniwersalnych.
Polecam zatem bank samochodowy, tym, którzy kupują auta będące w ich ofercie, bowiem możemy skorzystać u nich  z promocji na wybrane modele danej marki. Większość takich promocji dotyczy  aut nowych oraz tych modeli, które akurat są promowane przez koncern.
Mając jednak w planach  kredytowany zakup auta, warto poznać wszystkie oferty, nie tylko  banków samochodowych, bowiem takie zakupy mają  kilkuletni wpływ na zasobność naszych portfeli.