Kredyt samochodowy czy leasing?

Kredyt samochodowy czy leasing?
20 lutego
11:20 2012

Kredyt samochodowy to dla wielu osób jedyny sposób na spełnienie marzenia o nowym aucie, kredyt ten finansuje inwestycje związane zarówno z nowymi samochodami, jak również z tymi z drugiej ręki.

Obecnie prawie każdy bank oferuje kredyt samochodowy. Poza tym atrakcyjna oferta inwestycji jest również leasing samochodowy, który w wielu przypadkach jest po prostu tańszy. Co więc lepsze leasing czy kredyt? Przed wszystkim należy sprawdzić koszty obu produktów a także wiedzieć o podstawowej różnicy pomiędzy leasingiem, a kredytem.
Leasing różni się od kredytu tym, że w momencie zawierania umowy z bankiem lub firma leasingowa leasingowany przedmiot nie jest naszą własnością. Dysponujemy z nim w charakterze dzierżawy lub wynajmy. Dopiero do zakończeniu umowy i spłaceniu wszystkich rat samochodów staje się nasza własnością. Inaczej jest w przypadku kredytu samochodowego gdzie auto od razu należy do nas. Oba produkty łączy jeden podstawowy element mianowicie to, że w razie zaprzestania spłacania rat bank lub firma leasingowa może dochodzić sowich należności poprzez przejecie przedmiotu.

Jak porównać kredyt samochodowy i leasing?

To bardzo proste nie wychodząc z domu możemy obliczyć ogólne koszty zarówno leasingu jak i kredytu. Musimy jedynie skorzystać z kalkulatorów obliczających raty obu produktów. Zarówno w przypadku kredytu jak i leasingu musimy wprowadzić w narzędzie podstawowe pytania dotyczące kwoty inwestycji, jej oprocentowania i czasu spłaty. Dokładne kalkulatory będą zadawały pytania dotyczące parametrów leasingowanych bądź kredytowanych samochodów. Im więcej pytań tym kalkulator dokładniejszy, a co za tym idzie wynik jest bardziej prawdopodobny, należy jednak pamiętać, że narzędzia takie jak kalkulatory nigdy nie są w stanie przewidzieć naszej zdolności finansowej.