Dotacje unijne na zakup ekologicznych samochodów

Dotacje unijne na zakup ekologicznych samochodów
22 marca
14:51 2016

W Polsce przeciętnego kierowcę ciągle nie stać na coraz modniejsze auto ekologiczne. Na pomoc państwa w tej sprawie raczej nie można liczyć, jednak nadzieje dla firm stanowią dotacje unijne.

W związku z coraz większymi problemami z zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanymi nie tylko przez piece opalane węglem, ale także przez spaliny samochodów, można zauważyć trend do reklamowania w mediach pojazdów ekologicznych. Kupno takiego samochodu to jednak w Polsce wciąż droga inwestycja. Koszt pojazdu ekologicznego oscyluje w granicach od 100 tys. do 400 tys. zł. Stawki rynkowe sprawiają, że dla polskiego konsumenta tego typu pojazd nadal stanowi produkt luksusowy. W niektórych krajach europejskich, by rozpowszechnić auta ekologiczne, zaproponowano kupującym dopłaty, zwrot podatku, zwolnienie opłat drogowych, a także udostępnienie dodatkowego pasa ruchu. W Polsce rząd nie planuje jednak w najbliższej przyszłości żadnego programu wspierającego nabywców aut ekologicznych.

Unijne dopłaty do samochodów

Firmy zainteresowane nabyciem pojazdu ekologicznego mogą skorzystać z bezzwrotnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej do zakupu nowego samochodu. Program ten w Polsce funkcjonuje od 2014 roku, a jest kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Jego celem jest obniżenie wieku pojazdów jeżdżących po polskich drogach, a także poprawa parametrów środowiskowych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Program dopłat unijnych powstał na podstawie współpracy firmy Toyota Motor Poland i Deutsche Banku Polskiego. Oferta dopłat jest ograniczona jedynie do zakupu pojazdów marki Toyota lub Lexus. Samochody te powinny spełniać pewne warunki, są to:

  • unijne dopłaty są przyznawane tylko na zakup nowego samochodu,
  • kupowany samochód musi pochodzić od producenta, firmy Toyota i być finansowany za pomocą środków kredytowych z Deutsche Banku.

Fundusz grantowy dysponuje kwotą 39 mln zł i może wspomóc dofinansowaniem około 2 tys. samochodów.

Dostaniesz 9% i tani kredyt

Przedsiębiorca, który spełni wszystkie warunki programu, może liczyć na dopłatę w wysokości 9% od wartości zaciągniętego kredytu. Kredyt udzielany przez Deutsche Bank jest oprocentowany w skali roku 4,9%, dodatkowo w zamian za skorzystanie z oferty bank rezygnuje z pobierania prowizji.

Aby firma mogła uzyskać dofinansowanie, musi przedstawić dokument sprzedaży lub zezłomowania dotychczas wykorzystywanego pojazdu. Natomiast nabywany nowy samochód marki Toyota lub Lexus musi emitować o minimum 20% mniej dwutlenku węgla do powietrza.