Dokąd po kredyt samochodowy dla młodych firm?

Dokąd po kredyt samochodowy dla młodych firm?
25 lutego
17:02 2015

Młode firmy często napotykają na trudności związane z możliwością zaciągnięcia kredytu. Na szczęście istnieją też instytucje, które spojrzą na nas przychylnym okiem.

Firmy bez dłuższego stażu na rynku gospodarczym wciąż stanowią dla banków pewne ryzyko. Brak określonej zdolności kredytowej, brak doświadczenia czy zestawień finansowych nie pozwala na uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorca poradzi sobie ze spłatą takiego zobowiązania. Z tego też powodu najczęstszą praktyką jest określanie w warunkach kredytowych minimalnego okresu działalności firmy na rynku. Ten bardzo często wynosi od 12 do nawet 18 miesięcy, eliminując tym samym nowo powstające firmy. Na szczęście na rynku znajdziemy też rozwiązanie dedykowane młodym przedsiębiorstwom.

Kredyt nawet bez doświadczenia

W ofercie Idea Banku znaleźć można kredyt samochodowy dla firm, bez określonego limitu wieku firmy na rynku. Oznacza to, że jest on dostępny dla wszystkich przedsiębiorców, nawet tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z biznesem. W przypadku takiego rozwiązania musimy liczyć się z brakiem stałych warunków i jednakowej oferty przygotowanej dla wszystkich klientów. Zarówno marża, jak i prowizje będą określone dopiero w trakcie spotkania z doradcą banku, który określi, jakie ryzyko instytucja będzie gotowa ponieść. Oczywiście musimy też być świadomi, że bank zażąda odpowiednich zabezpieczeń.

Jeśli nasza firma posiada już pewne, choć ciągle niewielkie doświadczenie, warto spróbować swoich sił także w BNP Paribas, który oferuje kredyty samochodowe dla 3-miesiecznych firm, a także w Banku BPH i Toyota Banku, w których kredyt dostaniemy przy 6-miesięcznym staży prowadzenia działalności. W tych przypadkach warunki kredytowanie również będą ustalane indywidualnie dla każdej firmy.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli bank nie zechce udzielić nam kredytu na firmę lub proponowane warunki nie będą nas satysfakcjonowały, możemy też zdecydować się na tradycyjny kredyt gotówkowy lub samochodowy, zaciągany indywidualnie. Niestety w większości takich przypadków będziemy musieli liczyć się z dość wysokimi kosztami, a to może okazać się zgubne dla naszej działalności gospodarczej. Warto więc zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie szukanie doświadczenia i płynności finansowej, a dopiero później dodatkowych inwestycji.